System odzysku ciepła dedykowany jest szerokiej gamie użytkowników posiadających urządzenia chłodnicze z agregatami zewnętrznymi. Do takich urządzeń zaliczamy: szafy, witryny, lady, komory chłodnicze itp. Urządzenia te wykorzystują różnego typu sprężarki zasilane elektrycznie, sprężarka przetłacza parę czynnika chłodniczego do skraplacza, w którym para skrapla się oddając ciepło. Ciepło to najczęściej jest niewykorzystane i bezpowrotnie marnowane, nasza firma opracowała urządzenie, które pozwala wykorzystać to ciepło.

Wbrew pozorom tego ciepła nie jest mało i odzyskanie go ma konkretny wymiar ekonomiczny przekładający się na szybki zwrot inwestycji. Generalnie można powiedzieć, że po zainstalowaniu urządzenia powstało nowe pod nazwą pompa ciepła.

Ciepło odzyskane za pomocą naszego urządzenia może być wykorzystane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub w zimie do ogrzewania pomieszczeń. Wybór priorytetu zależy od aktualnego zapotrzebowania. Kilka z możliwych wariantów zostało przedstawionych poniżej.Odzysk ciepła

Kto może skorzystać z odzysku ciepła?

 • obiekty handlowe
 • gastronomia
 • przetwórnie
 • hotele
 • zakłady przemysłu spożywczego

 

Zalety naszego urządzenia to:

 • możliwość podłączenia kilku sprężarek do jednego urządzenia
 • bezobsługowa praca
 • możliwość wyboru priorytetu wykorzystania ciepła
 • możliwość zainstalowania odbiorników ciepła w dowolnej odległości i konfiguracji
 • kompaktowa budowa pozwalająca na szybki montaż

 

Już po 2 latach zwracają się koszty inwestycji w system odzysku ciepła, które pozwolą oszczędzić na rachunkach. Dotyczy to zarówno małych instalacji - na przykład sklepowych, jak również przemysłowych, gdzie zwrot poniesionych nakładów następuje jeszcze szybciej. Wyniki te potwierdzają badania i analizy przeprowadzone na naszych instalacjach pracujących od ośmiu lat. PRZYKŁAD ze sklepu w miejscowości Kuźnia Raciborska


Naszym klientom proponujemy dwa sposoby inwestycji:

 1. DZIERŻAWA ( przy tej opcji inwestor nie ponosi żadnych kosztów, jedynie dzieli się wypracowanymi zyskami )

 2. SPRZEDAŻ ( przy tej opcji inwestor kupuje system na własność )

Sposób odbioru ciepła jest uzależniony od ilości agregatów, ich usytuowania oraz mocy. Dla zainteresowanych klientów obowiązuje indywidualny projekt i wycena.

odzysk ciepła animacja

 

 

Katalog techniczny urządzeń do odzysku ciepła dla:

US1.pdf – jednego agregatu sprężarkowego

US2.pdf – dwóch agregatów sprężarkowych

US3.pdf – trzech agregatów sprężarkowych

 

 

Zapraszamy do zobaczenia naszych realizacji w galerii zdjęć


Freecooling (darmowe chłodzenie)

FREE-Cooling jest to system, który w swojej idei działania wykorzystuje naturalne różnice temperatur pomiędzy budynkiem i otoczeniem zewnętrznym. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej założonego progu, wtedy ograniczamy pracę urządzeń chłodniczych pozwalając na intensywną i znacznie tańszą wymianę powietrza chłodzonego obiektu z otoczeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmnijeszamy zużycie energii elektrycznej.

Free Cooling to oszczędność dwojakiego rodzaju: zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz wydłużenie czasu eksploatacji urządzeń chłodniczych dzięki ich krótszej pracy. System działa automatycznie i bezobsługowo analizując założone parametry.

Wzrastające ceny energii powodują, że FREE Cooling (Darmowy Chłód) jest coraz powszechniej stosowany. Najczęściej stosuje się go w agregatach wody lodowej w dużych instalacjach. Firma Unisystemy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów którzy posiadają mniejsze obiekty, np. komory plusowe w małych przetwórniach, sklepach spożywczych itp, które są intensywnie użytkowane (duży przepływ towarów) co daje najlepsze efekty ekonomiczne. W zależności od uwarunkowań technicznych posiadamy w ofercie kilka wariantów systemu.

Warianty pracy systemu:


freecolingfreecoling